Besök praktfulla Frederiksborgs slott

Frederiksborgs slott i danska Hilleröd är både pampigt och har en fin slottspark. Precis som ett kungligt slott ska vara!
Ett kungligt slott ska vara pampigt och gärna ha en fin slottspark. Frederiksborgs slott i danska Hilleröd lever upp till förväntningarna!
Hilleröd
I Helsingör, en förtjusande småstad, stiger vi ombord på tåget till Hilleröd, en annan dansk småstad på norra Själland. En halvtimme senare är vi framme och beger oss till slottet genom staden. Hilleröd är en gammal stad som upprepande gånger drabbades av bränder. Därför finns knappt några riktigt gamla byggnader kvar.

En promenad längs Hilleröds gågata på väg till slottet.
Kristian IV
På torget har man rest en staty över Frederik VII, den sista kungen som bebodde Frederiksborgs slott. Den som däremot lät bygga slottet i början av 1600-talet var Kristian IV. Slottet är Skandinaviens största renässansslott och det var här som freden i Frederiksborg slöts 1720.
Bakom statyn syns slottet på andra sidan av en damm med gräsänder och skränande skrattmåsar. Staden har ett tydligt centrum med gågatan flankerad av en del fina hus, butiker och förvånansvärt många uteserveringar för en stad med runt 30 000 invånare.

Vi närmar oss slottet. Visst är det fint!

Här står vi vid vallgraven alldeles intill slottet.
Slottet
Genom en port med mur runt om går vi in på slottsområdet. Det är stort, med flera sammanbyggda byggnader i tegel. Snart är vi där, ska bara över vallgraven och förbi den charmerande Neptunbrunnen från 1623. Det sista som återstår är att passera borggården.

In ska vi!

Inne på slottsområdet.
Första intrycket
Pampigt. Minutiöst restaurerat. Snyggt. Det är vårt första intryck så fort vi står vid den första salen vid entrén. Vi får se om det håller i sig. Stentrappor upp till slottskyrkan. Här imponerar förgyllt tak, smyckningar, vapensköldar och målningar liksom glasmålningar.

Pampiga slottskyrkan.

Vapensköld för Elefantorden – du ser väl elefanten längst ner på skölden?
Audiensgången – en höjdare!
Andäktigt och med fullt adrenalinpåslag passerar vi en gång som länkar samman slottet med kungens audienssal. Och vilken gång! När Christian V:s mästerbyggare Lambert van Haven inredde den här gången i både renässans- och barockstil på 1680-talet ville han antagligen att besökaren skulle känna sig omtumlad, bländad, kanske underdånig på väg att möta kungen. Det har han lyckats med! För detta praktfulla, vitbländade rum är definitivt en av slottets kronjuveler. Taket är fantastiskt utsmyckat med blomstermotiv och väggarna pryds av målningar av kungens förfäder och scener från Skånska kriget.

Den vitskimrande Audiensgången är en av slottets höjdpunkter. Måste upplevas på plats.
Riddarsalen
Likt många stora slott finns även här många rum fyllda med porträtt av adelsmän, prydnadsföremål och antika möbler. Tålmodigt betar vi av dem, en efter en, i jakt på ännu en adrenalinkick.
Ännu en trappa upp och vi äntrar stora och imposanta salar smyckade med föremål och konst. I ett hörnrum står ett gammalt föremål: ett urverk. Det flämtar inte, men tickar. Tick, tack, tick, tack. En inte så liten tidsmaskin.

Ett typiskt rum på slottet med porträtt och antikviteter.

Sängarna var inte så långa på den tiden.
Några trappor till och vi befinner oss i riddarsalen. Här skenar pulsen igen, i varje fall för en liten stund. Inte bara för att detta är den största salen här eller för att det stora porträttet vid ingången med den tidigare drottningen Margrethe, nuvarande kungen och dennes son är så vackert. Utan främst för att salen helt enkelt utstrålar högtidlighet.
Förbi kungens sovrum kan vi konstatera att de inte var så långa på den tiden. Ännu en trappa upp till en fotoutställning om befrielsen 1945. Nästa utställning innehåller mer moderna tavlor, främst porträtt. Några målade av Skagenmålarna och med fantastiskt ljus.

Riddarsalen är en av slottets mest imponerande salar.

Tidigare drottningen Margrethe, nuvarande kungen och dennes son kan beskådas i Riddarsalen.
Sammanfattning
Så vad tycker vi om slottet? Ett kungligt slott ska utstråla pompa och ståt. Det gör Frederiksborgs slott. Och det gör det sevärt.
Slottsträdgården
Slottsträdgården ligger intill slottet och är stor. In i barockträdgården med fontäner och tuktade buxbombuskar i diverse former. Det är välskött och inte minst välklippt. Precis enligt protokollet är den stram. Kul att se, men inget jag blir direkt lycklig av.
Nu går vi upp längs en grönskande allé. I denna stora park hittar vi Café Havehuset, där man kan fika eller äta smörrebröd.

Slottets barockträdgård med fontäner och tuktade buxbombuskar.

Ringblommorna skänker färg åt den strikta barockträdgården.
“Lillslottet”
Vi fortsätter och svänger mot dammen på spaning efter ett litet slott som sägs finnas här någonstans. Vi ger oss inte och hittar det till slut. ”Lillslottet” (Badstueslottet) verkar vara obebott, träskivor finns för flera fönster, men det ligger fint vid en damm med svanar och sothönor. Över en träbro tittar vi över trädgården, tar in de begynnande höstfärgerna och säger adjö till slotten.

”Lillslottet” (Badstueslottet) är idylliskt placerat vid en damm.
En smarrig bakelse
På väg tillbaka till stationen köper vi en stor bakelse generöst strösslad med vanilj, kanel och choklad. Sådant hör till ett besök i Danmark. Vi funderar på att ha kvar chokladfläckarna runt munnen. Hur ska folk annars veta att vi har varit över Sundet?

Adjö, vackra slott!
Läs mer
Att gå in i slottet och besöka museet och dess utställningar kostar 115 DKK (2025). Information om slottet och praktisk information som öppettider hittar du på slottets hemsida.
Läs om våra andra upptäcktsfärder på Själland:
– Våra tips för ett besök i Helsingör.
– Besök på Kronborg slott
– Kulturpromenaden Elsinore Walk i Helsingör
– Roadtrip till norra Själlands stränder och slott.
– Minisemester i Helsingör 2024
– Helsingör när det lackar mot jul.
Sugen på att vandra på norra Själland? Här kommer några tips på vandringar vi gjort:
– Vandra på danska rivieran från Gilleleje till Helsingör
– Vandra längs havet från Gilleleje till Tilsvildeleje
– Rundvandring mellan Gilleleje och Tinkerup strand
– Rundvandring mellan Helsingör och Hellebaek.
– Vandra från Helsingör till Snekkersten längs Öresund.
– Upptäck danska guldkusten under vandring från Rungsted Kyst och Helsingör.
Text: Eyal
Bild: Kerstin

