Guidad vandring på Aletschglaciären

Att vandra på Aletschglaciären ger en unik möjlighet att utforska denna makalösa, men krympande, glaciär på nära hål.

 

Aletschglaciären är Alpernas största glaciär. Den är makalös, mäktig och döende. Att vandra på den ger en unik möjlighet att utforska den inifrån, att kunna gå nära glaciärsprickor, att studera dem på nära håll och, i vårt fall, korsa dem utan att trilla ner – tack vare guidens fasta handräckning. 

Ett minne för livet som vi minns både med häpnad och en strimma sorg. För det är nog en tidsfråga innan Aletschglaciären tynar bort.

 

Innan

Guiden Richard med en grupp vandrare hämtar oss vid Gletscherstube och tillsammans går vi raka vägen ned till Aletschglaciären. Strax innan vi kliver på den 79 kvadratkilometer stora, drygt 20 kilometer långa och 800 meter djupa glaciären kopplar vi oss samman med rep. Faller en i en glaciärspricka, kan de andra hålla emot. Även rejäla stegjärn är fästa på våra vandringskängor för att kunna gå på isen utan att halka.

Apropå säkerhet måste jag fråga Richard: Är det farligt att gå på glaciären utan guide?
– Det beror på. I början av säsongen är det mycket snö och då kan det vara svårt att se glaciärsprickor. Men nu på hösten ser man sprickorna så sprickorna är inte problemet. Problemet är att hitta vägen. På glaciären finns inga markeringar över huvud taget. Det är ingen idé, eftersom glaciären rör sig runt 50 centimeter varje dag, säger han.

Eyal tar på sig säkerhetsselen.

På väg mot glaciären.

Dags att sätta på sig stegjärnen.

 

På glaciären

Nu går vi sammankopplade i en lång rad. Vi går utan paus och anpassar gåtakten till varandra. Att ta några bilder eller anteckna medan vi går är uteslutet.

Vi trampar på isen och hör stegjärnens dova gnisslande. Vi trampar och hör ett porlande, ständigt och överallt: glaciären smälter, obönhörligen.

Vädret är optimalt för en vandring, vindstilla och övervägande soligt, med några enstaka moln på håll. Framförallt är det höst och det är helt avgörande och det bästa. För precis som Richard nyss sa, på hösten har snön smält, på hösten kan man se glaciären utan snötäcke.

Vi går på knölig is som går upp och ner och vindlar utan någon tydlig stig och navigerar mellan många sprickor. Det vi förnimmer känns surrealistiskt, något liknande har vi aldrig upplevt förr. Samtidigt som vi suger i oss synintrycken och lagrar dem på näthinnan är kroppen och koncentrationen på helspänn. Ibland är isen vi balanserar på inte så mycket bredare än en knivsegg – fallhöjden ska vi inte prata om.

Det konstiga är att vi klarar det. För det mesta hinner vi inte ens bli rädda. För allt går så fort, nya hinder och nya synintryck. Allt sker i en enda utdragen inandning. Även korsandet av en glaciärspricka.

Sista säkerhetskollen. Snart börjar allvaret.

Så sammankopplad med rep går man på glaciären.

Nu kommer vi!

 

Över glaciärspricka

Vi är framme vid en glaciärspricka. Richard är lugn som vanligt. Han ber oss att vänta och hugger trappsteg i isen åt oss. Sedan är det dags. Han står på andra sidan sprickan och räcker var och en en hjälpande hand på väg över.

Så småningom blir underlaget jämnare och enklare. Vi kan slappna av.

Gruppen stannar till vid en morän. Richard hackar på en sandhög med yxan så det sprutar isblandad sand. Sand med is under är vanligt i närheten av en morän och gör att snön smälter ännu fortare, berättar han. Glaciärsanden reser långa vägar – till Genèvesjön och ibland ända till Medelhavet.

Guiden Richard hjälper oss att korsa en glaciärspricka.

Richard hackar i en hög med grus för att visa isen som döljer sig under.

 

Glaciärlunch med utsikt

Vår medhavda lunch intar vi på en vass sten omfamnade av vitskimmrande vildmark. Murmeldjurs varningsläte genljuder över glaciären. På håll ståtar ikoniska Dom (Schweiz högsta berg), Munch och Jungfraujoch, med en större byggnad vid toppen och Europas högst belägna tågstation. På andra sidan om vår sten vilar Matterhorn med dess Tobleroneformade topp.

Eyal spejar mot Jungfraumassivet under lunchen (under pausen är vi inte sammankopplade).

Åt andra hållet tronar Matterhorn (den pyramidformade toppen till höger).

 

Säker död

På tillbakavägen stannar vi till vid en liten bäck, också kallad Strudelloch på tyska. Bäckar söker sig till varandra och kan bilda stora floder på sommaren, berättar Richard.

Glasiärisen produceras högt upp, exempelvis i området kring Jungfraujoch på 3 400 meters höjd. För att en glaciär ska fortleva fordras ny is varje år. Utan ny glaciäris dör glaciären. Numera smälter mer i bort varje år än det produceras ny. Detta medför att glaciären krymper med runt sju meter varje sommar. Aletschglaciären började smälta runt år 1900, men de senaste åren går det allt fortare, berättar han.
– Det smälter på grund av uppvärmning. Här på glaciären ser man som tydligast konsekvenserna av den globala uppvärmningen. Vi lider kanske inte själva av det, men våra barn och definitivt våra barnbarn kommer att lida av det, säger Richard.

Ett ”Strudelloch”, alltså vatten som rinner mellan isen.

I kanten av glaciären syns hur isen smälter och det droppar.

Vida, vita vyer på glaciären.

 

Glaciärens enda djur

Bara ett enda djur kan leva på glaciären och den klarar 10-15 minusgrader. Vi hukar och tittar ner i en öppning med smältis. De svarta prickarna är levande organismer som mäter 1,5-2,5 centimeter: glaciärflugor. Deras speciella kroppsvätska gör att de kan uthärda glaciärens stränga vinterkyla.

Glaciärens enda djur: glaciärflugor.

 

Sammanfattning

Att vandra på Aletschglaciären är en nästan surrealistisk naturupplevelse som inte liknar något annat vi har gjort. En oförglömlig upplevelse som vi alltid kommer att bära med oss.


Vandringsfakta

Turen kräver fotsäkerhet och ingen svindelkänslighet, eftersom man ibland måste balansera på smalt underlag nära en spricka eller en djup fåra samtidigt som man är kopplad till andra människor med rep.

Du hittar information om guidade turer på Aletschglaciären på Aletsch Arenas hemsida.

Läs om vår tredagarsvandring på Aletsch Panoramaväg i tre inlägg:
– Vandra på Aletsch Panoramaweg – Etapp 1.
– Vandra på Aletsch Panoramaweg – Etapp 2.
– Vandra på Aletsch Panoramaweg – Etapp 3.

Häftig att gå på upptäcktsfärd på Aletschglaciären.


Text: Eyal
Bild: Kerstin


 

6 svar

  1. JoY skriver:

    Tack för en underbar vandring, säger jag här hemifrån soffan. Ni är väldigt duktiga vandrare och på sådan hög höjd dessutom. Nu har jag även läst igenom de tre etapperna och njuter hela tiden av ord och bild. Fåren är ju såå söta, man skulle vilja ta med ett hem. Bra gjort med hängbroarna och den sista bron kändes si så där, först ner och sedan upp. Fick man gå flera samtidigt eller var det en i taget. Inte för att vi ska gå den långa vandringen men undrar om ni bokade boende eller fanns det plats när ni kom fram? Tittar på kartan och ser att man kan ta linbana upp och vandra en bit, vilket jag tror skulle passa oss bättre än bära på 10kg i tre dagar. Som sagt ni är duktiga.

    • PåUpptäcktsfärd skriver:

      Vi bokade boendet i förväg och jag tror att det är bäst så. Nu när vi var där vardagar i september var det inte fullt, men under en annan vandring en helg i september var det helt fullt. Flera personer får gå på hängbroarna samtidigt, men det finns en begränsning för hur många. Det står nog på en skylt vid respektive hängbro.

      Vad roligt att du har läst om hela vandringen. Precis som du är inne i så går det alldeles utmärkt att ta linbanan upp från Riederalp till Moosfluh och vandraså långt man har lust. Då får du väldigt fina vyer över glaciären och de omgivande bergen. En makalös naturupplevelse!

  2. JoY skriver:

    Glömde nämna eran tur på glaciären som jag förstår måste varit något väldigt speciellt. Vilka formationer det är, bra att sitta ihop man vet ju aldrig om någon vinglar till. Intressant att det finns glaciärflugor som lever på isen. Att glaciärerna smälter och det går fort, har kanske upptäckts lite sent. Vissa glaciärer täcks och kan säkert minska takten att det smälter, som till exempel Kitzsteinhorn/Kaprun i Österrike. När jag jobbade uppe på Restaurang Fuschertörl 2400m Grossglockner, tidigt 70-tal. Då besökte vi glaciären vid Franz Josef Höhe och från parkering gick man trappan direkt ner till glaciären. Idag har den smält och man får gå en bra bit för att komma fram till den. Otäckt hur uppvärmningen påverkar.

    • PåUpptäcktsfärd skriver:

      Antagligen har du upplevt en hel del mitt i ett pulserande skidområde. Har du någon vandring som du kan rekommendera oss?

      • JoY skriver:

        Vi är inte några vandrare som ni är, ute i flera dagar med tunga ryggsäckar. Dagsetapper passar oss bäst numera.
        Jakob är uppvuxen i östra Schweiz, Toggenburg St Gallen. Han har gått mycket på bergen som ingår i Churfirsten.
        Det finns mycket fina vandringar i Alpstein kring Säntis och Chürfirsten. Vi har gått upp till Säntis från Unterwasser och linbana ner från Säntis till Schwegalp. Från Säntis kan man fortsätta och gå till Ebenalp. Det finns många valmöjligheter och naturen är så vacker.

        • PåUpptäcktsfärd skriver:

          Vi har nog mer gemensamt än ni tror, vi dagvandrar för det mesta. Flerdagsvandringna är mer undantag än huvudregeln. Och vi älskar de schweiziska Alperna!
          Vi har ännu inte vandrat i Alpstein kring Säntis och Chürfirsten så era tips tas tacksamt emot!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.