Möte med Axel på Chäs im Kloster

Axel Dippold på Chäs im Kloster i Engelberg driver ett mejeri som tänker nytt.
Chäs im Kloster är en välsorterad delikatessbutik i Engelberg med fokus på lokala ostar och charkuterier. Här fick vi en liten pratstund med chefen Axel Dippold.
Ett mejeri som tänker nytt
I grunden är Chäs im Kloster ett lokalt litet mejeri i Stans, en liten ort i regionen som få kunder hittar till. Därför ligger butiken i Engelberg, där kundunderlaget och kanske även betalningsviljan är betydligt större.
Chefen Axel tar sig tid för en liten spontan pratstund och verkar vara trevlig. Han öppnar kyldisken och visar oss stora osthjul som ligger där för lagring. Den ena (på bild) är från förra året och den bredvid har legat här i tre år.
Givetvis säljer de sina egna ostar i butiken, men det finns gott om andra lokala ostar, charkuterier och andra delikatesser som får det att vattnas i munnen.

Att gå in i en schweizisk ostbutik är som att sväva på moln. Här kan man också delta i workshop där man gör sin egen ost.
Unik upplevelse
Här har man tagit till sig att turister kan vara nyfikna på hur en ost tillverkas och erbjuder därför en workshop där man tillverkar sin egen ost tillsammans med en instruktör. Information finns på deras hemsida.
Innan vi köper rökt korv och några vällagrade lokala ostar, som den vällagrade hårdosten Sbrinz, dricker vi cappuccino på mjölk från Chäs egna kor. Gudomligt gott.
Tack för vänligt bemötande, Axel!

Axel Dippold håller ett osthjul som lagras i butiken.
Läs mer
– Du hittar inlägg från alla våra upptäcktsfärder i Schweiz här.
– Våra tips för vandring i Schweiz hittar du här.
Text: Eyal
Bild: Kerstin

