Åk båt på bedårande Vierwaldstättersjön!

Det är roligt att åka båt på Vierwaldstättersjön, som anses vara Schweiz vackraste sjö. Här finns det gott om reguljära båtar.

 

Vierwaldstättersjön anses vara Schweiz vackraste sjö. Lägligt nog är det gott om reguljära båtar. Bara att hoppa på och njuta av vidöppna vyer över de sköna omgivningarna. 

 

Fördel båten?

Schweiz är de välfungerande kommunikationernas land. Det gäller i allra högsta grad i området runt Vierwaldstättersjön. Till många orter kan man ta sig med tåg, buss eller båt. Så vad är bäst?

Det beror förstås på. Om man ont om tid och tidsvinsten är stor bör man nog ta det som kommer snabbast fram. Emellertid kan båten vara snabbast till orter som kräver en stor omväg av buss eller tåg – på grund av sjön. Vad gäller upplevelsen är båtfärden dock svårslagen, om man gillar att åka båt som vi. Fördel båten?

Båtåkandet är en upplevelse i sig. Inte bara ett färdmedel.

 

Kombinera det bästa av två världar!

Det går utmärkt att kombinera båtfärd med en spektakulär vandring eller en utflykt med en bergbana till en storslagen bergstopp.

 

Vackraste sjön – med reguljär trafik

Med handen på hjärtat, Schweiz har många smäktande vackra sjöar. Huruvida just Vierwaldstättersjön är den vackraste kan vi inte avgöra. Däremot finns det nog ingen annan schweizisk sjö med så mycket reguljär båttrafik. Som besökare kan man göra det lätt för sig och tillåta sig att vara spontan. Hoppa på och hoppa av efter lust. Eller sitta länge ombord och kanske äta en komplett måltid i en ombonad matsal med panoramafönster.

Härligt att slå sig ner och avnjuta en måltid ombord. Sjöutsikten är garanterad.

 

Pastorala vyer

Vi hoppar på båten när Luzern som bäst håller på att vakna till liv. Bachmanns kaféer är frukostöppna och renhållningsarbetarna jobbar frenetiskt. Skäggdoppingfamiljen är redan på tur i sjön. Nu är det vår tur!

Ombord på båten Europa noterar vi att resenärer med förstaklassbiljett kan slå sig ner i båtens elegant dukade matsal. Då kan de med stil smörja kråset och njuta av pastorala vyer över sjön, gröna kullar och givetvis de omgivande bergen.

För vår del tar vi emot dessa härliga utsikter på övre däcket. De asiatiska turisterna bredvid oss på de ljusbruna träbänkarna är exalterade. De ropar, de skrattar, de är utom sig. Fullt förståeligt.

Härliga utsikter från båten Europa.

Turisterna bredvid oss blir exalterade av utsikterna. Det har vi full förståelse för.

 

Vädret

Vädret är alltid en viktig faktor under en resa. Just nu är det molnigt. Det har regnat, så vi var tvungna att torka av bänken innan vi satte oss. Trots sämre väderprognos hoppas vi på uppehållsväder. Nu tutas det en gång. Är det dags? En rörelse – och båten är på väg!

Det är molnigt, men tack och lov uppehåll!

 

Lido

Luzerns arkitektoniskt berömda KKL-hus passerar revy och vi säger adjö till staden. Första stoppet är Lido. Här kan man med fördel stiga av och promenera tillbaka till Luzern längs strandpromenaden. Men vi har andra och storslagna planer i dag. Vi kombinerar båtfärden med en utflykt upp till berget Rigi.

Båten passerar det arkitektoniskt berömda KKL-hus på väg från Luzern.

 

Weggis

Båten stävar vidare och vi passerar Lidos lilla badstrand. På håll skymtas redan Weggis. Weggis är en populär turistort som ligger vid foten av berget Rigi. Här ska vi av. Men inte än. Om en stund. Nu njuter vi.

Framme i Weggis. Härifrån tar vi kabinbanan till Rigi Kaltbad. Det är lätt att kombinera båtfärd från Luzern med berg.

Weggis är av många charmiga byar som man kan utforska med båt.

 

Vitznau

Efter vår utflykt upp till Rigi är vi nere “på jorden” igen och flanerar en stund i den trevliga orten Vitznau. Snart ska vi vidare till nya äventyr.

Vi färdas med båten Gotthard och känner att vi genast går ner i varv. Det är avkopplande att uppleva sjön, omgivningen och den ljumma vinden. Dock noterar vi att det turkosa vattnet inte är lika turkost på nära håll. Är det solljuset som spelar oss ett spratt månne?  Efter en kvart stiger vi av. Vi är framme i Beckenried. Dags för ett nytt äventyr!

Efter en tur uppe på berget Rigi åker vi vidare med båten från Vitznau.

Skönt att koppla av på båten.

Mycket ögongodis under båtfärden, här Vitznau från sjön.


Läs mer

Information om båtarnas tidtabeller och priser hittar du på båtbolagets hemsida.

Har du ett Swiss Travel Pass så gäller kortet även på båtarna på Vierwaldstättersjön och dessutom på flera berg- och kabinbanor runt sjön.

Du hittar inlägg från alla våra upptäcktsfärder i Schweiz här.

Våra tips för vandring i Schweiz hittar du här.


Text: Eyal
Bild: Kerstin


 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.