Möte med Robert på Osterian i Falköping

Robert Bengtsson på Osterian i Falköping är femte generationens ostföretagare och för traditionen vidare.
Alla har nog en relation till ost. Det gäller inte minst Robert Bengtsson på Osterian i Falköping som är femte generationens ostföretagare. Vi fick en pratstund med honom under ett besök i Osterian.
Anrikt arv
Folke Andersson startade det välrenommerade Falbygdens Ost och han var så att säga en idéspruta. Hustrun var sjuksköterska så han testade ett nytt användningsområde för sprutor. Han injicerade whisky i ost. Det blev succé. Ransonering av fett under andra världskriget stoppade inte honom. Förvisso kunde han inte längre tillverka ost – annat än mesost som var undantagen från ransoneringen. I stället satsade han på butiksförsäljning av ost. Med hans entreprenörskap växte företaget från en butik på Köttorget i Falköping 1937 till som mest 25 butiker runt om i landet.
Så det är ett anrikt arv som Robert Bengtsson har att förvalta i en tid full av förändringar. Varumärket Falbygdens Ost har Arla förvärvat. Av morfars rikstäckande butiksnät kvarstår Falbygdens Osteria med dess restaurang. Dessa har blivit välbesökta turistattraktioner med uppemot 200 000 besökare per år.
Utmanande tid
Även om Robert har sluppit navigera företaget i skuggan av ett världskrig så har coronakrisen medfört en hel del utmaningar när turistbussarna och därmed de stora volymerna besökare uteblivit. Samtidigt som både butiken och restaurangen är öppna har många nödvändiga anpassningar av verksamheten gjorts. Allt från tilldelning av handskar i entrén till desinfektionsmedel på de exemplariskt rena toaletterna. Ostbuffén har dragits in och i stället erbjuds ost- och delikatessbricka i restaurangen.
Likt morfar tycks han vara en idéspruta. Under coronakrisen har han inriktat sig på individuella besökare med skräddarsydda visningar i ostkällaren och han talar varmt om försäljning på internet.
Ost är glädje
Utmaningar till trots har Robert nära till skratt. Vi går nerför spiraltrappor och väl inne i den välkylda ostkällaren omgivna av väl mogna och mognande svenska ostar får vi åtminstone en delförklaring till Roberts sprudlande livsglädje:
– Jag är uppväxt i det, säger han pekandes på ostarna runt om. Jag gillar ost. Man blir glad när man äter ost.
Det senare uttalande väcker definitivt en viss igenkänning.
Läs mer:
Mer information om Osterian hittar du på deras hemsida.
Och här kan du läsa vårt resereportage i Expressen om vår pilgrimsvandring mellan Falköping och Varnhem.
Text: Eyal
Bild: Kerstin





